KONCENTRAT CHŁODZIWA SYNTETYCZNEGO NA BAZIE POLIMERÓW I DGA

1. Przeznaczenie

– C-1 przeznaczony jest w formie roztworu wodnego do obróbki skrawaniem stali czarnej, żeliwa, i stopów metali kolorowych jako ciecz chłodząco smarująca uniwersalnego zastosowania.

2. Właściwości

– Zawiera w swoim składzie wysokoefektywne bez azotynowe inhibitory korozji, syntetyczne na bazie polimerów dodatki smarne, dodatki poprawiające zmywalność obrabianych detali oraz dodatki organiczne, które zapobiegają tworzeniu się aerozoli na stanowisku pracy.

– Zawiera w swoim składzie nienitrozujące opatentowane aminy, które zapobiegają wypłukiwaniu związków metali ze stopów.Roztwory robocze są odporne na twardą wodę.

– C-1 nie zawiera lepkiego oleju stąd z wodą tworzy przezroczyste roztwory fizyczne, co pozwala na stałą obserwację obrabianych detali. Brak oleju w kompozycji powoduje, że wynoszenie chłodziwa na detalach obrabianych jest znikome oraz nie ma efektu lepkości chłodziwa jak w przypadku chłodziw na bazie oleju.

– Nie zawiera PCB i PCT, związków chloru, siarki, fosforu, cynku, fenoli.

3. Zalety

– Chłodziwo robocze separuje oleje obce, co pozwala na jego dłuższą eksploatację

– Nie zawiera olejów mineralnych = mniejsza uciążliwość dla środowiska

– Niska lepkość chłodziwa roboczego = niskie wynoszenie = mniejsze uzupełnienia

– Doskonałe chłodzenie, smarowanie i ochrona przed korozją

– Doskonała zwilżalność i własności myjące

– Szybkie separowanie osadu szlifierskiego

– Brak zabarwienia chłodziwa roboczego pozwala na wzrokową bieżącą ocenę stopnia zanieczyszczenia cieczy roboczej.

4. Sposób użycia

– Chłodziwo robocze otrzymuje się dodając małymi porcjami odpowiednią ilość koncentratu do odmierzonej ilości wody przy jednoczesnym mieszaniu.-Średnio 4-7L koncentratu na 100L wody dodając stopniowo do obiegu.

– Wskazane jest używanie wody o twardości do 15 dH, temperaturze ok. 20 st. c i obojętnym odczynie. Ph należy utrzymywać na poziomie powyżej 9,0

– Zalecane rozcieńczenie od 3% do 4%.